Konvalinka vonná

0
17

Konvalinka vonná (Convallaria majalis) je vytrvalá kvetoucí rostlina, která pochází z Evropy, severní Afriky a západní Asie. Je oblíbenou zahradní rostlinou díky svým atraktivním bílým a růžovým zvonkovitým květům, které se objevují koncem jara. Je známá také pod názvy lilie májová, lilie stálost a slzy Panny Marie. Tato rostlina má dlouhou historii v lidové slovesnosti a literatuře a je hojně pěstována.

Konvalinka je vytrvalá bylina, která vytváří trs 1-3 bílých a růžových zvonkovitých květů, z nichž každý má 6 okvětních lístků. Po květech následují na podzim jasně červené bobule. Rostlina má lesklé, jasně zelené kopinaté listy, které vyrůstají v růžici. Rostlina má mělký kořenový systém a může se šířit podzemními stonky zvanými oddenky.

Je jedovaté dotknout se konvalinky?

Ano, konvalinka je při požití jedovatá a všechny části rostliny jsou považovány za jedovaté. Rostlina obsahuje toxiny známé jako konvalatoxin a konvalarin, které mohou při požití způsobit podráždění kůže a také nevolnost, zvracení a bolesti břicha. Rostlina je nebezpečná zejména pro děti a domácí zvířata, proto je důležité ji držet mimo jejich dosah.

Proč jsou konvalinky tak zvláštní?

Konvalinky mají dlouhou historii v lidové slovesnosti a literatuře. Byl používán jako symbol čistoty, nevinnosti a štěstí a často je spojován s Pannou Marií. Říká se také, že je symbolem jara, obnovy a naděje.

Je konvalinka Voda jedovatá?

Ano, konvalinka je jedovatá a při požití může být jedovatá. Všechny části rostliny obsahují toxiny známé jako konvalatoxin a konvalarin, které mohou při požití způsobit podráždění kůže a také nevolnost, zvracení a bolesti břicha.

Je výsadba konvalinek v pořádku?

Ano, konvalinky je bezpečné vysazovat na zahradě nebo v krajině. Je to oblíbená zahradní rostlina díky svým atraktivním bílým a růžovým zvonkovitým květům, které se objevují koncem jara. Rostlina se může šířit podzemními stonky zvanými oddenky, proto je důležité udržovat ji v uzavřeném prostoru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno