Wayusa

0
12

.

Přehled

Wayusa, známá také jako guayusa, je tradiční jihoamerický bylinný čaj ze stromů. Je oblíbeným nápojem v amazonském deštném pralese a hojně se používá v tradiční medicíně. Má jedinečnou chuť a vůni a řadu zdraví prospěšných účinků. Wayusa obsahuje vysoké množství kofeinu a předpokládá se, že ji domorodí obyvatelé po staletí používali jako prostředek ke zvýšení bdělosti a energie. Předpokládá se, že čaj má také silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a potenciální přínosy pro kognitivní funkce, trávení a celkovou pohodu.

Co je Wayusa?

Wayusa neboli guayusa je druh stromového bylinného čaje, který pochází z amazonského deštného pralesa. Vyrábí se z listů cesmíny (Ilex guayusa) a je tradičním nápojem ekvádorského národa Kichwa. Má mírně nasládlou, zemitou chuť a lehce nahořklou příchuť. Čaj se obvykle pije horký, ale lze si ho vychutnat i studený.

Čaj je plný živin, včetně kofeinu, teobrominu, teofylinu a L-theaninu. Obsahuje také vysoké množství antioxidantů, které mohou pomáhat chránit před poškozením volnými radikály a záněty.

Účinky

Předpokládá se, že kofein obsažený v kávě Wayusa poskytuje mírný, stálý příliv energie, který je bez nervozity a pádů. Předpokládá se, že působí tak, že blokuje působení adenosinu, neurotransmiteru, který podporuje ospalost. Theobromin a theofylin mají rovněž stimulační účinky.

L-theanin obsažený v přípravku Wayusa může pomáhat snižovat pocity stresu a úzkosti a také podporovat lepší spánek. Studie také prokázaly, že L-theanin může přispívat ke zlepšení soustředění a duševní jasnosti.

Wayusa může mít také protizánětlivé vlastnosti, které by mohly pomoci snížit stavy související se záněty, jako je artritida, astma a alergie.

Příprava

Wayusa se obvykle připravuje jako horký čaj, ale lze si ji vychutnat i jako studený nápoj. Čaj připravíte tak, že do šálku vroucí vody přidáte 1 čajovou lžičku sušených listů Wayusa. Listy nechte 3-5 minut louhovat, poté čaj sceďte a vychutnejte si ho.

Původ

Wayusa pochází z amazonského deštného pralesa, kde ji po staletí používají ekvádorští Kichwové. Předpokládá se, že čaj byl používán jako povzbuzující prostředek pro zvýšení bdělosti a energie a také pro své potenciální zdravotní účinky.

Dnes je čaj Wayusa široce dostupný v obchodech se zdravou výživou, specializovaných čajovnách a u internetových prodejců. Stále oblíbenější je také ve Spojených státech a v Evropě, protože stále více lidí objevuje jeho jedinečnou chuť a potenciální zdravotní přínosy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno