5 stavů, kterým může pomoci

0
40
5 stavů, kterým může pomoci

Tělo vstřebává vitamin D jinak než jiné doplňky a odborníci tvrdí, že tento vitamin může pomoci vašemu srdci, svalům a mysli.

Vitamin D je z hlediska vitaminů jedinečný.

Za prvé, jedním z nejlepších způsobů, jak vstřebat vitamín, je přirozené sluneční světlo. Je tu také skutečnost, že se nenachází v mnoha potravinách, kromě tučných ryb, vaječných žloutků nebo výrobků, které byly obohaceny o doplněk.

Ve skutečnosti mnozí tvrdí, že vitamin D nemá mnoho společného s jinými vitaminy, protože je syntetizován tělem.

„Někteří vědci se domnívají, že funguje spíše jako hormon než jako skutečný vitamin, protože máme tolik receptorů pro vitamin D v celém těle. Velká část imunitního systému má receptory vitaminu D,“ řekl Dr. Todd Sontag, DO, specialista rodinného lékařství v Orlando Health na Floridě, pro Healthline.

Ať už je to jakkoli těžké určit, nelze popřít přínos vitaminu D, pokud jde o zdraví kostí a svalů.

„Myslím, že je to skvělý vitamin,“ říká Sontag. „Je to jeden z mála vitamínů, který má skutečně nějaký oprávněný přínos. Spousta vitamínů má opravdu dobrý marketing, aniž by za nimi stála nějaká věda.“

Stojí za zmínku, že vitamín D-3 (přírodní verze vitamínu D) je zařazen na seznam Světové zdravotnické organizace na seznamu základních léčivých přípravků, seznam léků, které jsou nezbytné k tomu, aby byl systém zdravotnictví bezpečný a účinný.

Multivitamíny mezitím nedoporučuje ani americká pracovní skupina pro preventivní služby.

Nejznámějším pozitivním zdravotním výsledkem spojeným s dobrou hladinou vitaminu D je zdraví kostí.

„Ty, které jsou velmi prokazatelné, se budou týkat problémů s kostmi,“ říká Sontag. „Pokud jde o řídnutí kostí – osteoporózu, osteopenii, stejně jako křivici u dětí a osteomalacii u dospělých – to jsou ty, které jsou skutečně spojeny s legitimním nedostatkem vitaminu D, v jejichž případě vitamin D pomáhá. Novější důkazy ukazují, že pomáhá také předcházet pádům a zlomeninám u starších lidí, a proto by nyní starší lidé měli užívat vyšší dávky vitaminu D.“

Vitamin D je již dlouho známý pro svou souvislost s dobrým stavem kostí.

Nový výzkum však naznačuje, že tento sluneční vitamín by mohl být účinný i v boji proti řadě dalších onemocnění.

Zde je pět z nich.

A studie publikovaná minulý měsíc v PLOS One zjistila, že lidé s nedostatkem vitaminu D mohou čelit vyššímu riziku vzniku cukrovky 2. typu.

Vědci zkoumali zdravé starší dospělé osoby bez předchozích varovných příznaků cukrovky nebo prediabetu. Během 12 let se u mnoha účastníků vyvinula cukrovka nebo prediabetes.

U těchto účastníků bylo zjištěno, že nedostatek vitaminu D byl silným prediktorem toho, zda se u účastníka tyto komplikace vyvinou.

Nakonec bylo zjištěno, že u osob s hladinou vitaminu D nad 30 nanogramů na mililitr bylo riziko vzniku diabetu o třetinu nižší, zatímco u osob s hladinou nad 50 nanogramů na mililitr bylo riziko pětinové.

Autoři studie uznali, že je třeba provést další výzkum, ale že výsledky jsou slibné.

„Je zapotřebí dalšího výzkumu, zda by vysoká hladina 25-hydroxyvitaminu D mohla zabránit diabetu 2. typu nebo přechodu z prediabetu na diabetes,“ uvedl spoluautor studie Cedric F. Garland, adjunkt na lékařské fakultě Kalifornské univerzity v San Diegu (UCSD), katedře rodinné medicíny a veřejného zdraví. „Ale tato práce a dřívější výzkumy naznačují, že existuje silná souvislost.“

Výzkumníci z Birminghamské univerzity uvedli na stránkách že vyšší hladina vitaminu D může pomoci optimalizovat svalovou sílu.

Při provádění studie byla účastníkům měřena hladina aktivního a neaktivního vitaminu D spolu s jejich celkovými fyzickými charakteristikami, jako je tělesný tuk a objem svalů.

Bylo zjištěno, že zvýšená hladina aktivního vitaminu D může podpořit a optimalizovat svalovou sílu.

„Zjistili jsme, že receptor, jehož prostřednictvím vitamin D působí, byl přítomen ve svalech našich výzkumných dobrovolníků,“ uvedl v loňském e-mailu pro Healthline doktor Zaki Hassan-Smith, hlavní autor studie a klinický lektor na Institutu metabolismu a systémového výzkumu na Birminghamské univerzitě ve Velké Británii. „Pozorovali jsme také souvislosti mezi hladinou vitaminu D v séru a řadou genů, které se podílejí na funkci svalů.“

Vzhledem k tomu, že sluneční světlo poskytuje vitamin D a že mnoho lidí má tendenci cítit se během zimních měsíců s nedostatkem světla více depresivně, je logické, že existuje souvislost mezi vitaminem D a depresí.

A 2008 studie zjistila, že zvýšená konzumace vitaminu D významně snižuje příznaky deprese u lidí s nadváhou a obezitou.

Novější studie studie dospěla k závěru, že lidé s nízkou koncentrací vitaminu D mají vyšší pravděpodobnost deprese.

Studie z Ohijské univerzity z počátku tohoto roku použila high-tech nanosenzory k analýze vztahu mezi hladinou vitaminu D a zdravím srdce.

Nanosenzory umožnily vědcům pozorovat endotelové buňky, které lemují cévy a pomáhají regulovat krevní oběh a zdraví kardiovaskulárního systému.

Různá onemocnění, která zatěžují kardiovaskulární systém, jako je hypertenze a cukrovka, mohou způsobit poškození těchto endotelových buněk. Poškozené buňky s sebou následně nesou vyšší riziko srdečního infarktu.

Vědci z univerzity v Ohiu však zjistili, že vitamin D-3 může skutečně pomoci obnovit zdraví a pevnost endotelových buněk.

I když autoři uznávají, že je třeba provést další výzkum, poukazují na to, že vitamin D-3 je levný, dostupný a může být schopen odvést práci lépe než jakýkoli jiný lék, který je v současné době k dispozici.

„Není známo mnoho systémů, pokud vůbec nějaké, které lze použít k obnově již poškozených endoteliálních buněk kardiovaskulárního systému, a vitamin D-3 to dokáže,“ uvedl ve svém prohlášení Tadeusz Malinski, hlavní autor studie a profesor chemie na univerzitě v Ohiu.

Studie z roku 2014 zkoumala vztah mezi nedostatkem vitaminu D a rizikovými faktory různých typů demence, včetně Alzheimerovy choroby.

Výzkumníci zkoumali více než 1 600 starších dospělých osob, které v době zahájení studie netrpěly demencí.

Ačkoli nebylo zjištěno, že by vitamin D byl zázračným lékem v prevenci demence, vědci dospěli k závěru, že lidé, kteří měli středně nízkou hladinu vitaminu D, měli o 53 % vyšší pravděpodobnost vzniku demence ve srovnání s těmi, kteří měli normální hladinu.

U účastníků s těžkým nedostatkem vitaminu D byl rozdíl ještě markantnější – tato skupina měla riziko zvýšené o 125 procent.

Bylo také zjištěno, že lidé s nízkou hladinou vitaminu D měli o 70 procent vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvine právě Alzheimerova choroba.

Přestože je výzkum slibný, je podle odborníků důležité mít odměřená očekávání.

„Vitamin D prospívá hustotě kostí a pravděpodobně i mnoha dalším věcem, ale zatím nemáme dostatek důkazů,“ říká Sontag.

Sontag upozorňuje, že nedostatek vitaminu D je častým problémem.

„Jsem na Floridě a téměř každý den diagnostikuji nedostatek vitaminu D,“ říká. „Nevím, proč ho špatně vstřebáváme. Opravdu by to nemělo být tak rozšířené. Teď, když po něm lékaři pátrají, ho zřejmě nacházíme mnohem více.“

S ohledem na zavedené lékařské poznatky o pozitivním vlivu vitaminu D na zdraví kostí a slibný výzkum dalších způsobů jeho vlivu na zdraví je podle Sontaga důležité dbát na jeho dostatečný příjem.

„Není v podstatě obsažen v mnoha potravinách a my ho špatně vstřebáváme, takže je to určitě něco, co bychom měli kontrolovat pomocí krevních testů, pokud můžeme,“ říká. „Myslím, že o vitaminu D toho hodně nevíme. Opravdu si myslím, že je to důležitější, než si v tuto chvíli uvědomujeme.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno