Damiána (Turnera diffusa)

0
65

Historie
Použití
Zdravotní přínosy

Damiána (Turnera diffusa)

Přehled

Damiána (Turnera diffusa) je aromatický keř pocházející z Mexika, Střední Ameriky a některých částí Jižní Ameriky. Po staletí se používá jako bylinný lék na různé stavy, včetně deprese, nízkého libida a zažívacích potíží. Listy rostliny mají silnou, nasládlou vůni a lze je kouřit, vařit z nich čaj nebo užívat jako tinkturu či extrakt. Předpokládá se, že účinné látky v damiáně mají řadu zdravotních účinků, včetně zlepšení trávení, snížení úzkosti a zvýšení sexuální výkonnosti.

Historie

Užívání damiány jako léčivé byliny sahá až do předkolumbovských dob, kdy ji Mayové a Aztékové používali k léčbě různých potíží, včetně poruch trávení, deprese a nízkého libida. Koncem 19. století byla damiána zpopularizována v Evropě a ve Spojených státech a stala se oblíbenou složkou toniků a dalších zdravotních přípravků. Dnes se damiána používá v tradičních medicínských systémech po celém světě, včetně lidového léčitelství v Mexiku a některých částech Střední a Jižní Ameriky.

Použití

Damiána se tradičně používá jako tonikum na zlepšení trávení, snížení úzkosti a zvýšení sexuální výkonnosti. Používá se také k léčbě premenstruačního syndromu a depresí a nízkého libida. Kromě toho se předpokládá, že damiána má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti a může pomáhat snižovat záněty spojené s artritidou a dalšími onemocněními.

Přínosy pro zdraví

Damiána byla zkoumána pro své potenciální zdravotní účinky a předpokládá se, že má řadu léčebných vlastností. Studie naznačují, že damiána může pomáhat zlepšovat trávení, snižovat úzkost a zvyšovat sexuální výkonnost. Předpokládá se, že má také protizánětlivé a antioxidační vlastnosti a může pomáhat snižovat záněty spojené s artritidou a dalšími onemocněními. Kromě toho byl u damiány zkoumán její potenciál snižovat příznaky premenstruačního syndromu, stejně jako deprese a nízké libido. K potvrzení těchto potenciálních přínosů je zapotřebí dalšího výzkumu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno