Eukalyptus

0
45

Použití, výhody a nevýhody.

Přehled eukalyptu
Eukalyptus je rod kvetoucích stálezelených stromů a keřů původem z Austrálie a okolních ostrovů. Zahrnuje více než 700 druhů, které jsou často známé jako gumovníky, ironbarky a stringybarky. Eukalypty se hojně pěstují po celém světě pro své dřevo a léčivé vlastnosti. Díky svým vysokým rovným kmenům a charakteristické kůře jsou oblíbené jako okrasné stromy v parcích a zahradách.

Použití
Eukalypty se hojně pěstují pro své dřevo, které se často používá ve stavebnictví, při výrobě nábytku a skříní. Dřevo se používá také k výrobě papíru, krabic a dalších řemeslných výrobků. Listy některých druhů jsou zdrojem éterických olejů, které mají antiseptické a protiplísňové účinky. Mnoho druhů eukalyptů se také používá jako potrava a zdroj krmiva pro hospodářská zvířata.

Výhody
Eukalypty jsou velmi přizpůsobivé druhy, které jsou schopny růst v širokém spektru klimatických podmínek a půd. Jsou také velmi rychle rostoucí a mohou rychle poskytovat stín a ochranu před větrem jiným rostlinám. Proto se často vysazují, aby pomohly obnovit poškozené ekosystémy a zabránily erozi půdy. Aromatické silice z listů se také používají v různých výrobcích, od léků až po potravinářská dochucovadla.

Nevýhody
Rychle rostoucí eukalypty mohou být v některých prostředích invazivním druhem, který konkuruje původní vegetaci v boji o zdroje. Mohou být také náchylné ke škůdcům a chorobám, které mohou stromy poškodit a snížit jejich využitelnost pro výrobu dřeva. V některých oblastech mohou být oleje z listů toxické pro jiné rostliny, zvířata a lidi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno