Kozlík lékařský

0
43

Kozlík lékařský je bylinný doplněk, který se již po staletí používá k relaxaci, snížení stresu a zlepšení spánku. Pochází z kořene rostliny zvané Valeriana officinalis, která pochází z Evropy a Asie. Kozlík lékařský se v tradiční medicíně používá již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů, včetně nespavosti, úzkosti, zažívacích problémů, hysterie, bolestí hlavy a bušení srdce.

Přehled

Kozlík lékařský je bylinný doplněk stravy získávaný z kořene rostliny kozlík lékařský (Valeriana officinalis). Již po staletí se používá k uvolnění a snížení stresu a ke zlepšení spánku. Předpokládá se, že kozlík lékařský působí tak, že zvyšuje množství sloučeniny zvané kyselina gama-aminomáselná (GABA) v mozku, která pomáhá snižovat úzkost a zlepšovat spánek. Kozlík lékařský je k dispozici v různých formách, včetně kapslí, čajů, tinktur a extraktů.

Funguje kozlík lékařský podobně jako Xanax?

Kozlík lékařský i Xanax (alprazolam) se používají k léčbě úzkosti. Xanax je lék na předpis, který funguje tak, že zvyšuje množství GABA v mozku. Kozlík lékařský je bylinný doplněk, o kterém se předpokládá, že funguje podobně jako Xanax. Neexistuje však dostatek vědeckých důkazů, které by potvrzovaly tvrzení, že kozlík lékařský je při léčbě úzkosti stejně účinný jako Xanax.

Má kozlík lékařský vedlejší účinky?

Kozlík lékařský je obecně považován za bezpečný, pokud je užíván v přiměřených dávkách. Může však způsobit některé nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy, závratě a žaludeční potíže. Může se také vzájemně ovlivňovat s jinými léky a doplňky stravy, proto je důležité, abyste se před užíváním kozlíku lékařského poradili se svým lékařem.

Je kozlík lékařský bezpečnější než melatonin?

Kozlík lékařský i melatonin se používají ke zlepšení spánku. Melatonin je hormon, který se přirozeně tvoří v těle a je k dispozici jako doplněk stravy. Kozlík lékařský je bylinný doplněk, o kterém se předpokládá, že působí tak, že zvyšuje množství GABA v mozku. Valeriána i melatonin jsou považovány za bezpečné, pokud jsou užívány v přiměřených dávkách. U kozlíku lékařského však může být méně pravděpodobné, že způsobí nežádoucí účinky, než je tomu u melatoninu.

Je kozlík lékařský podobný melatoninu?

Kozlík lékařský i melatonin se používají ke zlepšení spánku. Působí však různými způsoby. Kozlík lékařský je bylinný doplněk, o kterém se předpokládá, že funguje tak, že zvyšuje množství GABA v mozku, zatímco melatonin je hormon, který se přirozeně vytváří v těle. U kozlíku lékařského může být méně pravděpodobné, že způsobí nežádoucí účinky než melatonin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno