Odkud pochází vanilkové aroma

0
61

Vanilkové aroma je jedním z nejoblíbenějších dochucovadel na světě a používá se již po staletí k vylepšení potravin a nápojů. Aroma pochází z orchideje druhu Vanilla planifolia, která pochází ze Střední Ameriky, Mexika a Karibiku. Zdrojem aroma je vanilkový lusk, z něhož se vyrábí extrakt. Vanilkové boby se sklízejí, suší a zpracovávají, aby se z nich získal extrakt, který se pak používá k ochucení různých potravin, nápojů a dalších výrobků.

Historie
Vanilka má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do předkolumbovské Mezoameriky. Staří Aztékové a Mayové byli první, kdo pěstovali orchidejovou rostlinu a používali její boby k ochucování. Vanilka se používala různými způsoby, mimo jiné jako ochucovadlo čokolády. Používala se také k léčebným účelům, protože její oleje mají antiseptické a léčivé účinky.

Když španělští conquistadoři dorazili do Nového světa, přivezli vanilku zpět do Evropy, kde si rychle získala oblibu. V 17. století se dostala na francouzský dvůr, kde se používala k ochucování dezertů a nápojů. Odtud se její obliba rychle rozšířila po celé Evropě a po celém světě.

Výroba
Vanilkové boby se sklízejí z rostliny orchideje a poté se z nich suší a zpracovávají na extrakt. Proces sušení zahrnuje blanšírování bobů v horké vodě, aby se zastavil enzymatický proces, a následné sušení na slunci. Poté se boby nechávají několik měsíců zrát, aby se rozvinula jejich chuť.

Po vysušení a zrání se zrna zpracovávají na extrakt. Při tom se z fazolí odstraní semena a pomocí alkoholu se z nich extrahuje aroma. Extrakt se poté filtruje a stáčí do lahví.

Použití
Vanilkový extrakt se používá k ochucení různých potravin a nápojů, včetně zmrzliny, dortů, sušenek, krémů, pudinků a nápojů. Používá se také k aromatizaci řady dalších výrobků, jako jsou parfémy, svíčky a kosmetika. Vanilkový extrakt se používá také v aromaterapii, protože se říká, že jeho vůně uklidňuje a zklidňuje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno