Tribulus terrestris

0
57

Tribulus terrestris je kvetoucí rostlina pocházející z teplých mírných a tropických oblastí Starého světa v jižní Evropě, jižní Asii, celé Africe a v severní Austrálii. Jedná se o polodřevnatou jednoletou rostlinu, která dorůstá výšky až 1 metr a má drobné žluté květy. Rostlina je charakteristická svými ostnitými plody, které jsou pokryty ostrými, špičatými trichomy. Tribulus terrestris se již po staletí používá v tradiční medicíně, především ve formě čaje z listů. V ájurvédě je známý také pod názvem Gokshura a používá se k léčbě různých onemocnění.

Přehled
Tribulus terrestris je rostlina běžně používaná v tradiční medicíně pro své údajné zdravotní účinky, včetně potenciálu zvyšovat hladinu testosteronu. Používá se také k léčbě řady dalších onemocnění, včetně infekcí močových cest, ledvinových kamenů a zažívacích potíží. Je k dispozici ve formě doplňků stravy, ačkoli vědecké důkazy podporující její použití jsou omezené.

Tribulus terrestris a testosteron
Tribulus terrestris se v tradiční medicíně již dlouho používá ke zvýšení hladiny testosteronu. Testosteron je hormon, který hraje důležitou roli v mužské reprodukci, sexuálním zdraví a svalové hmotě. Přestože bylo provedeno několik studií zabývajících se účinky tribulus terrestris na hladinu testosteronu, výsledky byly smíšené. Některé studie prokázaly, že tribulus terrestris může zvýšit hladinu testosteronu, zatímco jiné nezjistily žádný účinek.

Tribulus terrestris a krevní tlak
Tribulus terrestris byl zkoumán také z hlediska možných účinků na krevní tlak. Několik studií naznačuje, že tribulus terrestris může pomáhat snižovat krevní tlak, ale k potvrzení této skutečnosti je zapotřebí dalšího výzkumu.

Přínosy Tribulus terrestris pro muže
Předpokládá se, že Tribulus terrestris nabízí mužům řadu výhod, včetně zlepšení sexuálního zdraví, zvýšení svalové hmoty a zlepšení celkového zdravotního stavu. Předpokládá se také, že zlepšuje hladinu testosteronu a může pomoci při neplodnosti. K potvrzení těchto potenciálních přínosů je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Přínosy Tribulus Terrestris pro ženy
Předpokládá se, že Tribulus terrestris nabízí potenciální výhody i pro ženy. Předpokládá se, že pomáhá snižovat příznaky menopauzy a zlepšuje libido. Může také pomoci zmírnit příznaky premenstruačního syndromu a snížit riziko infekcí močových cest. K potvrzení těchto potenciálních přínosů je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Závěr
Tribulus terrestris je rostlina, která se v tradiční medicíně používá již po staletí. Byl studován její potenciál zvyšovat hladinu testosteronu, zlepšovat sexuální zdraví, zvyšovat svalovou hmotu a snižovat krevní tlak. Předpokládá se, že má také potenciální přínos pro ženy, včetně snížení příznaků menopauzy a zlepšení libida. I když existují určité důkazy, které tyto potenciální přínosy potvrzují, je třeba provést další výzkum, aby se potvrdily.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno