157 statistik a faktů o chřipce, které byste měli znát

0
100
157 statistik a faktů o chřipce, které byste měli znát

V USA každoročně onemocní chřipkou přibližně 9 až 45 milionů lidí a 12 000 až 61 000 z nich zemře.

Obrázek Kredit: FG Trade/E+/GettyImages

Dlouho předtím, než se objevila pandemie COVID-19, existovaly pandemie chřipky. A máme na myslidlouhopřed.

Jen za posledních 400 let došlo k celosvětovému vypuknutí chřipky 12, přičemž pandemie chřipky 1918 – která zabila přibližně 50 milionů lidí – byla nejsmrtelnější, podle studie v časopiseBiomedicína a farmakoterapie.

Chřipka (způsobená virem chřipky) je vysoce infekční onemocnění, které může napadnout nos, krk a plíce. Mezi její charakteristické příznaky patří horečka, zimnice, únava a bolesti svalů. Počet úmrtí na chřipku se celosvětově počítá na stovky tisíc ročně.

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes vede Globální program pro chřipku (GIP), který shromažďuje údaje a statistiky o chřipkovém viru z celého světa. Tyto informace, včetně informací o tom, jaké typy viru se kde šíří, mohou být použity ke zpomalení šíření chřipky a k vývoji lepších vakcín pro budoucí sezóny.

Zde je bližší pohled na statistiky o chřipce, a to jak v minulosti, tak v současnosti.

Kmeny a typy chřipky

Vědci nebyli schopni chřipku odstranit především proto, že se chřipkové viry neustále mění. Viry se mění dvěma způsoby: prostřednictvím malých genetických mutací, ke kterým dochází při replikaci viru v průběhu času (tzv. „antigenní drift“), nebo prostřednictvím náhlých, velkých změn viru (tzv. „antigenní posun“).

Malé mutace obvykle vedou ke vzniku virů, které jsou si navzájem blízce příbuzné – natolik, že váš imunitní systém pravděpodobně „nový“ virus rozpozná a možná se mu dokonce dokáže bránit.

Lidé však obvykle nemají proti viru, který prošel velkou změnou, vybudovanou žádnou imunitu. Jeden z nejznámějších příkladů náhlé změny nastal na jaře 2009, kdy v USA začal kolovat nový virus H1N1 (dříve nazývaný „prasečí chřipka“).

Zde se podívejte pod mikroskop na různé typy chřipek a chřipkových kmenů.

Existují čtyři typy chřipkových virů: Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) existují čtyři typy chřipky: A, B, C a D.

  1. Chřipka A:virus chřipky A je nejnebezpečnější ze všech čtyř typů a jako jediný může u lidí vyvolat pandemii chřipkového onemocnění. Viry chřipky A mají tendenci se měnit rychleji než ostatní typy. Tento virus je také zodpovědný za většinu epidemií chřipky, ke kterým dochází během zimní chřipkové sezóny v USA.
  2. Chřipka B:spolu s virem chřipky A je virus chřipky B zodpovědný zazpůsobuje mnoho chřipkových infekcí, které se každoročně objevují v USA, ale má tendenciměnit pomaleji než typ chřipky A.
  3. Chřipka C:virus chřipky C obvykle způsobuje u lidí pouze lehká onemocnění.
  4. Chřipka D:na rozdíl od ostatních tří typů chřipky D infikuje především skot a u lidí se nevyskytuje.

To, co někteří lidé označují jako „chřipkový kmen“, se vědecky nazývá podtyp chřipky.

Virus chřipky A se dělí na podtypy podle dvou proteinů na povrchu viru: hemaglutininu (H) a neuraminidázy (N). Předpokládá se, že existuje 198 různých kombinací subtypů. Podle CDC bylo v přírodě nalezeno pouze asi 130 z nich.

Mezi nejčastější subtypy chřipky A, které kolují mezi lidmi, patří H1N1 a H3N2.

Název chřipkového viru obvykle obsahuje typ chřipkového viru, hostitele původu (pokud pochází ze zvířete), zeměpisný původ, číslo kmene a rok, kdy byl odebrán. Například sezónní chřipkový virus může vypadat takto:

  • sezónní chřipka A (H3N2), A/Perth/16/2019

Virus chřipky B se nedělí na podtypy, ale na dvě linie: B (Victoria) a B (Yamagata).

Jaký kmen chřipky se šíří?

Od 26. září 2022 je příliš brzy na to, aby bylo možné říci, který kmen chřipky bude v nadcházející chřipkové sezóně kolovat. CDC však doporučuje, aby současná vakcína proti chřipce obsahovala virus podobný chřipce A (H1N1), virus podobný chřipce A (H3N2) a dva viry chřipky B. Vakcína proti chřipce je určena pro všechny chřipkové viry.

Poslední chřipková sezóna (2021 až 2022) byla podle CDC z hlediska závažnosti nízká, ačkoli aktivita chřipky pokračovala až do června. Zdaleka nejdominantnějším kmenem byla chřipka A. Během poslední chřipkové sezóny laboratoře veřejného zdraví v USA hlásily, že chřipka A představovala 99,5 % všech vzorků chřipky, přičemž chřipka B představovala pouze 0,5 %, uvádí CDC.

Z virů chřipky A byla většina (více než 99 procent) H3N2 a většina virů chřipky B byla podle CDC linie Victoria.

Na rozdíl od posledních dvou chřipkových sezón, které měly nízkou aktivitu, možná v důsledku ochranných protokolů COVID-19, může být tato sezóna závažnější. Mnohá bezpečnostní opatření související s COVID-19, jako je nošení masek, již nejsou tak běžná.

Navíc Austrálie, která má dřívější chřipkovou sezónu, měla závažnější chřipkovou sezónu. Podle australského vládního ministerstva zdravotnictví a péče o staré lidi bylo k 11. září 2022 zaznamenáno 223 678 případů chřipky. Srovnejte to s australskou chřipkovou sezónou v roce 2021, kdy byla aktivita chřipky nízká, s 598 laboratorně potvrzenými případy od ledna do listopadu 2021, podle australského vládního ministerstva zdravotnictví a péče o staré lidi.

Chřipkový virus pravděpodobně koluje již tisíce let. V roce 412 př. n. l. psal Hippokrates o pandemii, o níž se moderní odborníci domnívají, že se jednalo o chřipku, podle studie v roceBiomedicína a farmakoterapie.

Ve středověku se pravděpodobně vyskytly další epidemie chřipky, ačkoli článek v časopiseEuropean Journal of Epidemiologyuvádí, že historici medicíny si mohou být jisti pouze epidemiemi, které se vyskytly po roce 1500 n. l. Název „chřipka“ vznikl v roce 1400 v Itálii podle epidemie způsobené „vlivem hvězd“

Ačkoli se v průběhu 1700 a 1800 let rozšířilo v Asii, Evropě a Severní Americe několik pandemií, nejsmrtelnější chřipková epidemie vypukla v roce 1918, jak uvádí studie v časopiseJournal of Applied Microbiology. Není jasné, kde se virus z roku 1918 poprvé objevil, ale vědci vědí, že se jednalo o virus H1N1, který pochází od ptáků. CDC odhaduje, že se jím nakazilo asi 500 milionů lidí, tedy přibližně každý třetí v té době žijící člověk, a nejméně 50 milionů lidí na něj zemřelo.

Teprve ve 30. letech 20. století byl objeven virus chřipky, který pak ve 40. letech 20. století připravil půdu pro vývoj první inaktivované vakcíny proti chřipce vědci z Michiganské univerzity.

V letech 2010-2020 podle odhadů CDC způsobila chřipka v USA každoročně:

  • 9 až 41 milionů onemocnění
  • 140 000 až 710 000 hospitalizací
  • 12 000 až 52 000 úmrtí

Virus chřipky se šíří především kapénkami, které vznikají při kašli, kýchání nebo mluvení. Podle CDC mohou tyto kapénky dopadnout do úst a nosu jiných lidí (nebo být vdechnuty) až do vzdálenosti asi 6 stop.

Méně často se může stát, že se člověk dotkne povrchu – například desky stolu – na kterém je virus chřipky, a pak si ho přenese do úst, nosu nebo očí, když se dotkne obličeje.

Zde je jeden z možných časových průběhů, jak se lidé mohou virem nakazit a kdy se začnou objevovat příznaky.

  • Den 1:chřipkový virus se dostane do vašehodo těla.
  • Den 2:i když jsi to neudělalse u vás zatím neobjevily žádné příznaky chřipky, můžete být stále nakažlivímůžete nakazit další lidi.
  • Den 3:příznaky chřipky, jako je horečka aúnava se mohou náhle objevit.
  • Den 4 a 5:můžeš být v nejlepšímnakažlivé až do tohoto dne, i když často mohou příznaky ustoupit.
  • Den 6 a 7:možná máte pocit, že jsteže jste se plně zotavili, ale stále můžete nakazit ostatní.

Na severní a jižní polokouli probíhá chřipková sezóna především v zimních měsících, i když může začít na podzim a trvat až do jara. V tropech se podle WHO mohou lidé chřipkou nakazit po celý rok.

Přesto, protože lidé cestují do zahraničí, je možné chřipku chytit (a šířit ji na ostatní), i když ve vaší zemi chřipková sezóna ještě nezačala. CDC doporučuje, aby se lidé nechali očkovat proti chřipce alespoň dva týdny před cestou, protože po očkování trvá asi dva týdny, než se vytvoří protilátky.

Podle CDC chřipková sezóna v USA obvykle začíná na podzim a v zimě, často se zvedá v říjnu, vrcholí mezi prosincem a únorem a na jaře ustává (i když někdy trvá až do května).

V minulé sezóně byla podle CDC zaznamenána chřipková aktivita až v pozdním období.

Chřipková sezóna na severní polokouli

Stejně jako v USA může chřipková sezóna v zemích, které se nacházejí severně od rovníku – včetně Kanady, většiny Evropy a Ruska – začít již v říjnu a přetrvat až do dubna nebo května.

Chřipková sezóna v tropech

Chřipková sezóna v tropických zemích, jako jsou země Střední Ameriky a Karibiku, může probíhat po celý rok.

Chřipková sezóna na jižní polokouli

V zemích jižně od rovníku, jako je Argentina a Austrálie, začíná chřipková sezóna v dubnu a může trvat až do září. To se na jižní polokouli shoduje s podzimem a jarem.

Fakta a statistiky o očkování

Nejlepší způsob, jak se vyhnout chřipce, je nechat se očkovat proti chřipce. Většina vakcín proti chřipce se v USA podává injekčně (tj. jehlou), ale k dispozici je také vakcína proti chřipce v nosním spreji. Chřipková injekce obsahuje neaktivní virus, zatímco nosní sprej obsahuje oslabený, živý virus. Ani jedna z těchto vakcín vám chřipku nepřivodí.

Účinnost každoročních vakcín proti chřipce se v jednotlivých sezónách liší, ale podle CDC, pokud vakcína dobře „odpovídá“ virům, které v chřipkové sezóně kolují, může očkování snížit riziko onemocnění chřipkou přibližně o 40 až 60 procent. Vakcína, která se dobře „shoduje“, je vyrobena z mnoha stejných virů, které kolují během chřipkové sezóny.

CDC konkrétně uvádí, že během chřipkové sezóny 2019 až 2020 vakcína proti chřipce zabránila:

  • 105 000 hospitalizací
  • 3.69 milionů návštěv u lékaře
  • 7.52 milionů onemocnění

I když vakcína nezabrání tomu, aby se člověk chřipkou nakazil, může zmírnit závažnost onemocnění. Jeden z přehledů výzkumu vVakcínazjistila, že očkování proti chřipce může snížit riziko přijetí na jednotku intenzivní péče (JIP) o 26 procent.

Poznámka: Podle CDC se můžete nechat očkovat proti chřipce současně s vakcínou COVID-19 nebo posilovací injekcí.

Ke konci chřipkové sezóny 2021 až 2022 bylo podle CDC distribuováno 174,7 milionu dávek vakcíny proti chřipce. A následující procenta lidí dostala vakcínu proti chřipce:

  • 55.3 % dětí ve věku od 6 měsíců do 17 letlet
  • 45.4 % u dospělých od 18 let

Podle CDC se přibližně 80 % úmrtí na chřipku u dětí vyskytuje u dětí, které nebyly očkovány.

Stav očkování podle rasy a etnika

Ke konci chřipkové sezóny 2021-2022 se podle CDC nechalo očkovat proti chřipce následující procento lidí podle rasy a etnické příslušnosti:

  • 50.1 % osob asijského původu, které nejsou hispánského původu
  • 33.9 % Hispánců
  • 51.3 % bělochů, kteří nejsou hispánci
  • 34.2 % ostatních, nehispánských osob
  • 35 % černochů jiné než hispánské národnosti

Stav očkování u těhotných osob

Těhotné osoby mají vyšší pravděpodobnost onemocnění chřipkou než ty, které nejsou těhotné – proto jim CDC doporučuje očkování proti sezónní chřipce (nikoliv nosní sprej).

Zde je bližší pohled na očkování proti chřipce v těhotenství:

  • 51.8 % těhotných osob se nechalo očkovatvakcíny proti chřipce do konce chřipkové sezóny 2021 až 2022.
  • Očkování proti chřipce může snížittěhotných osob snížit pravděpodobnost hospitalizace s chřipkou v průměru o40 procent.
  • Očkování proti chřipce může snížit rizikoakutních respiračních infekcí souvisejících s chřipkou (např. zápal plic) přibližně o polovinu.

Demografické údaje o úmrtnosti na chřipku

WHO odhaduje, že na chřipku každoročně zemře 290 000 až 650 000 lidí. (Míra úmrtnosti na chřipku byla zaokrouhlena na nejbližší celé číslo.)

Zde je bližší pohled na úmrtnost na chřipku podle jednotlivých regionů podle studie z prosince 2019 v časopiseJournal of Global Health, který analyzoval statistiky z let 2002 až 2011:

  • Amerika:6 osob na 100 000 obyvatel
  • Východní Středomoří:5 osob na 100 000 obyvatel
  • Evropa:5 osob na 100 000 obyvatel
  • Jihovýchodní Asie:6 osob na 100 000 obyvatel
  • Subsaharská Afrika:6 osob na 100 000 obyvatel
  • Západní Pacifik:5 osob na 100 000 obyvatel

Podle britského Úřadu pro národní statistiku:

  • V roce 2018 zemřelo na chřipku 1 598 osob.
  • V roce 2019 zemřelo na chřipku 1 223 osob.

Podle britského Úřadu pro národní statistiku:

  • V roce 2018 zemřelo na chřipku 73 lidí.
  • V roce 2019 zemřelo na chřipku 53 lidí.

Podle kanadské vlády:

  • Během chřipkové sezóny 2021-2022 bylo hlášeno 22 úmrtí souvisejících s chřipkou.

Podle australského vládního ministerstva zdravotnictví:

  • V roce 2021 nedošlo k žádnému úmrtí v souvislosti s chřipkou.

Míra úmrtnosti na chřipku v USA

Zde je přehled počtu osob na 100 000, které zemřely na chřipku v roce 2020 podle CDC:

  • Alabama: 18 na 100 000
  • Aljaška: 8 na 100 000
  • Arizona: 12 na 100 000
  • Arkansas: 18 na 100 000 obyvatel
  • Kalifornie: 13 na 100 000
  • Colorado: 7 na 100 000
  • Connecticut: 10 na 100 000
  • Delaware: 12 na 100 000 obyvatel
  • Florida: 10 na 100 000
  • Georgia: 14 na 100 000
  • Hawaii:11 na 100 000
  • Idaho:9 na 100 000 obyvatel
  • Illinois: 15 na 100 000 obyvatel
  • Indiana: 13 na 100 000 obyvatel
  • Iowa:12 na 100 000 obyvatel
  • Kansas:14 na 100 000 obyvatel
  • Kentucky:16 na 100 000
  • Louisiana:14 na 100 000 obyvatel
  • Maine:12 na 100 000 obyvatel
  • Maryland:12 na 100 000
  • Massachusetts:15 na 100 000 obyvatel
  • Michigan:14 na 100 000 obyvatel
  • Minnesota:8 na 100 000
  • Mississippi:25 na 100 000
  • Missouri:14 na 100 000 obyvatel
  • Montana: 8 na 100 000
  • Nebraska:12 na 100 000 obyvatel
  • Nevada:14 na 100 000
  • New Hampshire: 10 na 100 000
  • New Jersey: 14 na 100 000 obyvatel
  • Nové Mexiko: 13 na 100 000 obyvatel
  • New York:18 na 100 000
  • Severní Karolína: 14 na 100 000
  • Severní Dakota: 15 na 100 000 obyvatel
  • Ohio:13 na 100 000 obyvatel
  • Oklahoma:14 na 100 000 obyvatel
  • Oregon:7 na 100 000 obyvatel
  • Pensylvánie:13 na 100 000 obyvatel
  • Rhode Island: 9 na 100 000 obyvatel
  • Jižní Karolína: 12 na 100 000 obyvatel
  • Jižní Dakota: 12 na 100 000 obyvatel
  • Tennessee:19 na 100 000 obyvatel
  • Texas:12 na 100 000
  • Utah:10 na 100 000
  • Vermont:6 na 100 000 obyvatel
  • Virginia:12 na 100 000
  • Washington:9 na 100 000
  • WestVirginia: 18 na 100 000
  • Wisconsin:10 na 100 000
  • Wyoming:12 na 100 000

Úmrtí na chřipku v USA podle chřipkové sezóny

Některé chřipkové sezóny jsou smrtelnější než jiné. Například chřipková sezóna 2017 až 2018 zabila přibližně pětkrát více Američanů než chřipková sezóna 2011 až 2012. Zde je přehled statistik za posledních 10 let.

Chřipka sezóna

Převládající virus(y)

Číslo úmrtí

2010 až 2011

Chřipka A (H3N2)

Chřipka A (H1N1pdm09)

37,000

2011 až 2012

Chřipka A (H3N2)

12,000

2012 až 2013

Chřipka A (H3N2)

43,000

2013 až 2014

Chřipka A (H1N1pdm09)

38,000

2014 až 2015

Chřipka A (H3N2)

51,000

2015 až 2016

Chřipka A (H1N1pdm09)

23,000

2016 až 2017

Chřipka A (H3N2)

38,000

*2017 až 2018

Chřipka A (H3N2)

61,000

*2018 až 2019

Chřipka A (H1N1pdm09)

34,000

*2019 až 2020

[unavailable]

22,000

Zdroj(y): Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control and Prevention)

*Předběžné odhady

Úmrtnost na chřipku v USA podle věku

V USA jsou starší dospělí častěji hospitalizováni a umírají na chřipku než mladší lidé.

Z osob, které zemřely na chřipku během chřipkové sezóny 2019-2020:

  • 62.4 % osob bylo ve věku 65 let a starších
  • 23.4 % byla ve věku 50 až 64 let
  • 12.2 % ve věku 18 až 49 let
  • 0.8 % bylo ve věku 5 až 17 let
  • 1.2% byli 4 a méně letí

Z osob, které byly hospitalizovány:

  • 43.7 % bylo starších 65 let
  • 22.1 % bylo ve věku 50 až 64 let
  • 21.3 % ve věku 18 až 49 let
  • 5.6 % bylo ve věku 5 až 17 let
  • 7.4 % byla ve věku 4 let a mladší

CDC odhaduje, že chřipková sezóna 2019 až 2020 způsobila:

  • 38 milionů onemocnění: Přibližně tolik, kolik má Kalifornie obyvatel
  • 400 000 hospitalizací: Přibližně stejně jako počet obyvatel Miami na Floridě
  • 22 000 úmrtí: Dost lidí na to, aby zaplnili Madison Square Garden v New Yorku

Podle předběžných odhadů CDC vedla chřipková sezóna 2021-2022 k:

  • 8 000 000-13 000 000 chřipkových onemocnění
  • 82 000-170 000 hospitalizací pro chřipku
  • 5 000-14 000 úmrtí na chřipku