4 věci, které byste měli vědět, pokud jste neměli žádné vedlejší účinky vakcíny COVID

0
98
4 věci, které byste měli vědět, pokud jste neměli žádné vedlejší účinky vakcíny COVID

Pokud jste měli nulové vedlejší účinky po injekci COVID, nemějte obavy – stále funguje.

Obrázek Kredit: SDI Productions/E+/GettyImages

Jak se cítíš potom?to je pravděpodobně jedna z nejčastějších otázek, kterou uslyšíte po očkování vakcínou COVID-19. Vyměňovat si příběhy o vedlejších účincích je docela zábavné a je to jediný případ, kdy mít nevolnost a zimnici je tak nějak v pohodě. Zvláště proto, že u většiny lidí trvají velmi krátce.

To znamená, že nový výzkum vThe Lancet Infectious Diseaseszjistil, že méně než čtvrtina lidí, kteří dostali vakcínu společnosti Pfizer, měla systémové nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy a únava, což je mnohem méně, než se uvádělo v klinických studiích. (Studie byla provedena ve Velké Británii a zabývala se také vakcínou společnosti AstraZeneca, která není v USA dostupná)

Jinými slovy: Pokud jste byli v pořádku, jste v dobré společnosti. Zde jsou další věci, které byste měli vědět o své nereakci:

1. Neznamená to, že vakcína „nefungovala

Dostali jste první injekci. Pak jste se nechali očkovat podruhé. A… nada. Meh, možná tě trochu bolela ruka, ale ta bolest rychle zmizela a celkově to nebyl žádný velký problém.

Stále slyšíme, že mít vedlejší účinky je dobrá věc, protože to naznačuje, že imunitní systém těla dobře reaguje na injekci a zvyšuje odpověď. Takže si možná myslíte, že být bez vedlejších účinků je špatné znamení.

Zde je několik ujištění: „Pokud jste neměli vedlejší účinky vakcíny, nic to neznamená,“ říká doktor Luis Ostrosky-Zeichner, specialista na infekční choroby na McGovern Medical School na UTHealth v Houstonu, LIVESTRONG.com. Vedlejší účinky nebo žádné vedlejší účinky, pravděpodobně se u vás přesto vyvinula silná imunitní odpověď na virus.

2. Neměli byste si nechat udělat test na protilátky

„Viděl jsem pacienty, kteří neměli vedlejší účinky po vakcíně a jsou zklamaní a bojí se. Ptají se na provedení testu na měření hladiny protilátek,“ říká Dr. Ostrosky-Zeichner.

Myšlenka je taková, že tento test vás informuje o tom, zda jste měli protilátkovou reakci a máte tedy imunitní ochranu proti viru. Tyto testy jsou velmi snadno dostupné.

Jeden problém: „Nevíme, co výsledky znamenají,“ říká doktor Ostrosky-Zeichner. Dodává, že většina laboratoří provádí kvalitativní test, což znamená, že výsledky ukazují, zda máte nebo nemáte protilátky v určité hladině. Odborníci však nevědí, jaká hladina protilátek poskytuje ochranu, a existují i jiné typy imunitních buněk, které hrají roli, takže lékaři nevědí, co vám tyto testy vlastně říkají. Dokud nebudou vědět více, s tímto testem počkejte.

3. Možná je méně pravděpodobné, že jste již dříve měli COVID

To je velké kdyby, ale je třeba si s tím jen hrát: Dr. Ostrosky-Zeichner říká, že lidé, kteří se předtím nakazili COVID-19, mohou mít silnější reakci i na první dávku vakcíny. To by mohlo znamenat silnější vedlejší účinky při první dávce a mohlo by to naznačovat, že těm, kteří přežili COVID, stačí jedna dávka, ale to je oblast probíhajícího výzkumu.

Přesto bez ohledu na to, zda jste před očkováním prodělali infekci COVID nebo si myslíte, že jste ji mohli prodělat, byste druhou dávku neměli vynechat.

4. Neznamená to, že nebudete mít vedlejší účinky po druhé dávce

Pokud dostáváte dvoudávkové vakcíny Pfizer nebo Moderna, je známo, že první injekce má menší pravděpodobnost vyvolání nepříjemných vedlejších účinků než druhá. Počáteční dávka připraví vaše tělo na rozpoznání bílkoviny hrotu a začne budovat imunitní odpověď vašeho těla, podleMayo Clinic News Network.

Po druhé dávce jsou však tyto protilátky připraveny reagovat – a reagují. Zatímco u 57 % osob v klinických studiích přípravku Moderna se po první dávce objevila systémová reakce (horečka, bolest hlavy, zimnice, bolesti svalů), po druhé dávce se tento typ reakce objevil u 82 % osob. U vakcíny společnosti Pfizer lidé častěji hlásili horečku, únavu, bolest hlavy, zimnici a bolesti svalů a kloubů po druhé dávce.

Poučení? Raději se připravte předem. Vezměte si plánovaný den nemoci, pokud můžete, a odpočiňte si, protože víte, že ve skutečnosti nejste nemocní.

Přečtěte si další příběhy, které vám pomohou orientovat se v novém koronaviru: