Kratom

0
102

Kratom je tropický stálezelený strom pocházející z jihovýchodní Asie a patří do čeledi kávovníkovitých. Často se označuje jako Mitragyna Speciosa a je hojně využíván pro své psychoaktivní účinky. Kratom se již po staletí používá jako bylinný lék a lidová medicína, přičemž uživatelé uvádějí zlepšení soustředění, zvýšení energie a dokonce i úlevu od bolesti. V posledních letech je kratom v západním světě stále populárnější a nyní se prodává jako doplněk stravy. Navzdory jeho popularitě je stále třeba se dozvědět mnoho informací o potenciálních zdravotních přínosech a rizicích kratomu.

Jaké jsou zdravotní přínosy kratomu?
Kratom se již po staletí používá jako bylinný lék a lidové léčitelství. Předpokládá se, že má řadu zdravotních přínosů, včetně lepšího soustředění, zvýšení energie a dokonce i úlevy od bolesti. Studie naznačují, že kratom může mít protizánětlivé, antinociceptivní a analgetické účinky, což by z něj mohlo učinit užitečnou léčbu různých stavů. Kromě toho může mít kratom kognitivně posilující vlastnosti, což by z něj mohlo učinit potenciální pomoc při duševních potížích, jako jsou deprese a úzkost. K úplnému pochopení potenciálních zdravotních přínosů kratomu je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Jaká jsou zdravotní rizika kratomu?
Kratom není v současné době regulován Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), takže výzkum jeho možných rizik a vedlejších účinků je omezený. Některé studie však naznačují, že kratom může mít nežádoucí účinky, včetně toxicity pro játra a ledviny, gastrointestinálních problémů a dokonce i závislosti. Kratom se navíc může vzájemně ovlivňovat s jinými léky, což by mohlo vést k závažným nežádoucím účinkům. Je důležité si uvědomit, že kratom se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, protože může mít nežádoucí účinky na vyvíjející se dítě.

K čemu se kratom původně používal?
Kratom se v tradiční medicíně používá již po staletí. Předpokládá se, že má řadu zdravotních přínosů, včetně lepšího soustředění, zvýšení energie a dokonce i úlevy od bolesti. Používá se také k léčbě různých onemocnění, včetně průjmu, horečky a gastrointestinálních problémů. Kromě toho se předpokládá, že kratom má relaxační a uklidňující účinky, díky čemuž by mohl být užitečný při léčbě úzkosti a deprese.

Jak kratom působí na srdce?
Není známo, že by kratom měl přímé účinky na srdce, může však ovlivňovat kardiovaskulární systém jinými způsoby. Kratom obsahuje řadu účinných látek, včetně mitragyninu a 7-hydroxymitragyninu, u nichž byly prokázány různé účinky. Studie naznačují, že tyto sloučeniny mohou snižovat krevní tlak, snižovat srdeční frekvenci a dokonce působit jako vazodilatátor, což by mohlo přispět ke snížení rizika srdečních onemocnění. K pochopení všech účinků kratomu na srdce je však zapotřebí dalšího výzkumu.