Vedlejší účinky čínského čaje | livestrong

0
102
Vedlejší účinky čínského čaje | livestrong

Ačkoli je čaj velmi chválen pro svůj potenciál posílit vaše zdraví, jsou chvíle, kdy čerstvě namočený šálek není tou nejlepší volbou.

Obrázek Kredit: BH K/500Px Plus/GettyImages

Ačkoli se čaji dostává velké chvály za jeho potenciál posílit vaše zdraví, jsou chvíle, kdy pro vás čerstvě namočený šálek není tou nejlepší volbou. Přínosy čínského čaje zahrnují širokou škálu, ale spoléhat se na to, že čaj je všelék, by mohlo být nebezpečné.

Mnoho distributorů vás chce přesvědčit, že čaj je mnohem silnější, než je. Mezinárodní značka Greenlife Herbal Network prodává produkt nazvaný Čínský královský čaj, jehož vedlejší účinky nebo zdravotní rizika je obtížné rozeznat, protože nejsou k dispozici na jejích stránkách. Jiné čajové výrobky jsou prodávány jako alternativa k tradičním lékům, ale to neznamená, že jsou účinné.

Výhody a nevýhody čínského čaje

To neznamená, že čaj není zdravý – je! Víra ve zdravotní výhody čaje sahá až do starověku, kdy se čaj v Číně hojně konzumoval, ale moderní věda nachází spoustu důkazů, které podporují myšlenku prospěšnosti čínského čaje.

Podle přehledu publikovaného v červnu 2014 v časopise Current Pharmaceutical Design, sloučeniny v zeleném a černém čaji jsou prospěšné, protože zabraňují kardiovaskulárním onemocněním, mohly by bojovat proti stárnutí a cukrovce a odvrátit chronická onemocnění, jako je rakovina.

Někdy se však tvrzení o těchto zdravotních přínosech dovedou do extrému, jak je vidět u čínského královského čaje Greenlife, který sám sebe nazývá „špičkovým prostředkem pro regulaci hmotnosti“ a tvrdí, že „vás zeštíhlí mnohem zdravějším způsobem“

Mezi další tvrzení patří prevence obezity, léčba cukrovky, holistická vnitřní detoxikace, čištění a očista.

Přečtěte si více: 4 typy diet, kterým se vyhněte, pokud je vaším cílem dlouhodobé hubnutí

Pokud jde o vedlejší účinky čínského královského čaje? Je těžké říci, protože na stránkách nejsou uvedeny žádné – ani neexistuje seznam složek, který by spotřebitelům pomohl určit účinné látky, které poskytují tyto skvělé výhody čínského čaje. Nejhorší z vedlejších účinků Chinese Royal Tea však může být vůbec žádný účinek, když se spotřebitelé spoléhají na to, že zlepší jejich zdraví.

Takové je velké riziko bylinných léčivých přípravků, které Národní lékařská knihovna USA definuje jako rostliny, které se používají jako lék a jsou propagovány jako alternativní způsob prevence nebo léčby nemocí, jako to dělá čínský královský čaj. Protože bylinné léky nejsou regulovány jako léky, nejsou tak přísně testovány a nemusí fungovat tak, jak se tvrdí. Ve skutečnosti velká tvrzení, jaká uvádí například Chinese Royal Tea, obvykle svědčí o tom, že výrobek nebude odpovídat svému humbuku.

Přečtěte si více: 17 produktů pro dietu, zdraví a fitness s naprosto falešnými tvrzeními

Co bylinné čaje?

Na americkém a mezinárodním trhu je k dostání také mnoho bylinných čajů, i když se ve skutečnosti nevyrábějí z čajových lístků, ale z kořenů, bobulí, květů, semen a dalších rostlin. Mnohé bylinné čaje jsou považovány za zdraví prospěšné stejně jako černý a zelený čaj, ale spotřebitelé by opět měli postupovat uvážlivě.

Obzvláště důležité je být opatrný při užívání bylinné léčby v citlivých obdobích, jako je například těhotenství. Jak upozorňuje Americká asociace pro těhotenství, bylinné čaje jsou často propagovány jako prospěšné pro ženy během těhotenství, ale ne všechny bylinné čaje působí na organismus stejně.

Čaj z listů červené maliny je v těhotenství prospěšný, protože podporuje zdraví dělohy, a čaj z máty peprné, meduňky a kořene zázvoru jsou pravděpodobně nebo možná bezpečné; nicméně pampeliškovému čaji, heřmánkovému čaji, čaji z kopřivy, šípkovému čaji, čaji z vojtěšky a čaji ze žluté skalice je třeba se vyhnout, protože jsou buď považovány za nebezpečné, nebo nemají dostatečné důkazy pro podporu své bezpečnosti.

Ačkoli Americká asociace pro těhotenství neposkytuje slovo o levandulovém čaji během těhotenství, studie zveřejněná v prosincovém vydání 2015 časopisu Worldviews on Evidence-Based Nursing (Světové názory na ošetřovatelství založené na důkazech) zkoumala malou skupinu 80 tchajwanských žen po porodu, aby zjistila, jak levandulový čaj ovlivňuje vazbu mezi matkou a dítětem po porodu.

Studie neposkytla žádné údaje o příznivé souvislosti mezi levandulovým čajem a těhotenstvím, ale zjistila, že pití levandulového čaje může zajistit krátkodobě lepší spojení mezi matkou a dítětem.

Čaj je skvělý nápoj a důkazy naznačují, že má mnoho výhod, ale neměli byste počítat s tím, že je všelékem nebo alternativou k lékům. Místo toho jej zařaďte do zdravého životního stylu a vyhněte se všem čajům, které uvádějí příliš dobrá zdravotní tvrzení.